NEODIMYUM MIKNATISLAR (NdFeB)

 

(NEODYUM MIKNATIS)

     SmCo alaşımlarından sonra, günümüze kadar üretilmiş olan mıknatıslar içerisinde  en yüksek enerjiye ve kalıcı indüksiyona sahip olan NdFeB mıknatıslar üretilmeye başlanmıştır. NdFeB mıknatısların en önemli dezavantajları Curie sıcaklığının düşüklüğü ve pahalı olmasıdır. Samaryumlar gibi hacim ve ağırlığın çok önemli olduğu uzay araçlarında, uçaklarda ve robotikte gereksinim duyulan tahrik motorlarında, demir cevheri zenginleştirme separatörlerinde, potların yapımında, manyetik bar yapımında vb. yerlerde kullanılır. Binlerce ölçü ve (silindir, halka, dikdörtgen, kare vb.) şekillerdeki  neodyum mıknatıs çeşitleri stoklarımızda bulunmaktadır. Belirli adetlerde istediğiniz şekil ve ölçüde imal etmemiz mümkündür. Neodyum Mıknatıslar hakkında daha fazla bilgi için lütfen bizi arayın.

 

SERAMİK MIKNATISLAR (CERAMIC0 MAGNET)

 Ferrit mıknatıslar olarak da adlandırılan seramik mıknatıslar, kalıcı manyetik indüksiyonlarına ve yapısına göre sert ferritler (hard ferrite ) ve soft ferritler (soft ferrite) olmak üzere ikiye ayrılırlar.

SERT FERRİTLER (HARD FERRITES)

     Baryum, Stronsiyum veya kurşun oksitlerinin, demir oksitlerle oluşturduğu hekzogonal yapılı, Seramik Mıknatıslar olarak da adlandırılan ferritler, bu gruptandır.(BaO6Fe2O3, SrO6Fe2O3 (Stransiyum Hekzaferrit vb.)

     Isıl kararlılıklarının iyi, Curie sıcaklıklarının yüksek olması ve diğer mıknatıslara göre çok ucuz olması nedenleriyle uygulamada en çok kullanılan mıknatıslardandır.

    En önemli dezavantajı ise kalıcı indüksiyonlarının ve enerjilerinin düşük olmasıdır. Özellikle hacim ve ağırlık sorununun söz konusu olmadığı servo motorlarda, hoparlör vs. gibi manyetik cihazlarda, otomotiv sanayinde, elektrik motor rotatorlarında, demir cevheri zenginleştirme separatörlerinde, potların yapımında, manyetik bar yapımında vb. kullanılmaktadır. Bir çok şekil ve ölçüde stoklarımızda ürün bulunmaktadır.

SERT FERRİTLERİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN TABLODAKİ DAĞILIMI

(PHYSICAL FEATURES DISTRIBUTION TABLE OF HARD FERRITES)

1 T(Tesla)=103mT(MiniTesla)=10 kGs(KiloGauss)=104G(Gauss), 1 kOe=79.6 kA/m, 1 MGOe=7.96kJ/m3 

* Tw: Max.working Temp .:Maksimum çalışma sıcaklığı ; *Tc;Curie Temp.:Küri Sıcaklığı ;   *µ r:Relative Permeability: Bağıl Geçirgenlik Katsayısı

 

ALNİKO MIKNATISLAR 

 Alüminyum, Nikel ve Kobaltın çeşitli şekillerde metalik alaşımlarından elde edilen mıknatıslardır. Elektrik makinelerinin mıknatıslarla uyarılma uygulamalarında, ilk yüksek indüksiyonlu mıknatıslardan olan Alniko Mıknatıslar kullanılmıştır. Kobaltın az bulunan element olmasından dolayı pahalıdır. Zorlayıcı alan şiddetlerinin düşüklüğü nedeniyle modern makine tasarımlarında tercih edilmemektedir. Yüksek sıcaklıkta uygulanabilirliği ve yapısı gereği diğer mıknatıslara oranla daha dayanıklı olması (çarpma, kırılma vb.) tercih nedenidir. Alnico mıknatısların teknik özellikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

1 T(Tesla) = 10 kGs (KiloGauss) = 104G(Gauss)=, 1 kOe =103 Oe = 79.6 kA/m, 1 MGOe = 7.96 kJ/m³

SAMARYUM MIKNATISLAR 

  Magnetokristalın Anizotropileri ile ön plana çıkan SmCo mıknatısları SmCo5 ve Sm2Co17 bilişimlerinden üretilmiş ve yüksek enerji değerleriyle “Nadir toprak element mıknatısları” dönemini başlatmıştır. SmCo mıknatısları için de en önemli dezavantaj Samaryumun az bulunan bir element olması ve pahalı olması sayılabilir. Özellikle hacim ve ağırlığın çok önemli olduğu uzay araçlarında, uçaklarda ve robotikte gereksinim duyulan tahrik motorlarında vb. kullanılır.

 1 T(Tesla) = 10 kGs (KiloGauss) = 104G(Gauss)=, 1 kOe =103 Oe = 79.6 kA/m, 1 MGOe = 7.96 kJ/m³

          *Low Tem Coeff. : Düşük sıcaklık katsayısı.

TYPICAL PHYSICAL PROPERTIES OF SmCo

Curie Temperature (oC)700-800

Maximum Operating Temperature (oC)250 for SmCo5 , 350 for Sm2Co17

Resistivity (µ ohm.com )50-90

Hardness (Hv)450-600

Density (g/cm3)8.0-8.5

Relative Recoil Permeability (µrec)1.10

Saturation Field Strength , kOe (kA/m)37.5(3000)

Temperature Coefficient of Br (%/oC)-0.05 ~ -0.03

Temperature Coefficient  of iHc (%/oC)+0.25 ~ - 0.19

 

A-YUMUŞAK PLAKA MIKNATISLAR (FLEXIBLE MAGNETIC SHEETRING

YUMUŞAK PLAKA MIKNATISLAR (FLEXIBLE MAGNETIC SHEETRING)

 Yumuşak mıknatıslar, ferritlere göre daha esnek bir yapıya sahip olup sert ferritler gibi kırılgan değildir. Fakat kalıcı mıknatıslanma indüksiyonları sert ferritlere göre daha düşüktür. Yumuşak plaka mıknatıslar, özellikle reklamcılık sektöründe, matbaacıların ve baskı ofsetçilerinin sık kullandığı bir üründür. Örneğin; etiket, mıknatıslı cep fihristi, kartvizit, reklam amaçlı arabalarda (aracın boyasına zarar vermeden, yüzeyine kolayca tutturulup çıkarılabilir) vb. yerlerde kullanılır.

B-YUMUŞAK (ESNEK ) ŞERİT MIKNATISLAR ( FLEXIBLE MAGNETIC STRIP )

YUMUŞAK(ESNEK) ŞERİT MIKNATISLAR (FLEXIBLE MAGNETIC STRIP)

Şerit mıknatıslar, reklam amaçlı, raflarda etiketlemede, duşakabinlerde, buzdolabı kapaklarında vb. yerlerde kullanılmaktadır. Talebe göre çeşitli ölçü ve ebatlarda üretim yapılabilmektedir.

C-YUMUŞAK HALKA MIKNATISLAR (FLEXIBLE RING MAGNET) 

YUMUŞAK HALKA MIKNATISLAR (FLEXIBLE RING MAGNET)

Yumuşak Halka Mıknatıslar (Flexible Ring Magnet) 

Magnetic Polarization

Manyetik kutuplanma

Polar Quantity

Kutup Sayısı

Surface Magnetic Field

Yüzeydeki Manyetik Alan

Application

Kullanıldığı Yerler

İsteğe bağlı

yapılabilmektedir.

400-800 Gauss (Gs)

Senkron Motorları, Oyuncak Motorları, 

Sensör, Reed Röle, Mikro Elektrik Motorları,   

Elektrik Zamanlayıcı vb.

Neodyum Mıknatıs Nedir?

Neodyum mıknatısın kısaltması Nd, atom ağırlığı 144,3 ve atom sayısı 60 olan seryum elementinden daha sert olan bir elementtir. Çin’de 1885 yılında keşfedilmiştir, Neodyum dan elde edilen bileşikler ilk kez ticari olarak 1927 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Neodyum mıknatıslar, bildiğimiz mıknatıslardan farklı özelliklere sahiptirler, güçlü manyetik alan oluşturduğundan dolayı farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Farklı şekil ve boylarda üretilebilen neodyum mıknatıslar, farklı elementler ile kaplanarak dayanıklılığı arttırılabilir. Neodyum mıknatıslar blok, küp, silidirik ve disk şeklinde farklı biçimlerde yapılabilir

Neodyum Mıknatıs Çeşitleri

  • Kare Neodyum Mıknatıs

  • Silindir Neodyum Mıknatıs

  • Daire Neodyum Mıknatıs

  • Halka Neodyum Mıknatıs

  • Küre Neodyum Mıknatıs

  • Yuvarlak Neodyum Mıknatıs

  • Blok Neodyum Mıknatıs

© 2020 by MIKNATIS ARGE

ANA SAYFA | Mıknatıs ARGE  | magnet  | mıknatıs  |  arge
mıknatıs, mıknarıs, magnet arge,
magnet, arge, özel imalat mıknatıs, mıknatıs makinaları, maden sektörü, gıda sektörü, geri dönüşüm sektörü, reklam ve promasyon sektörü,
metal ve sac işleme sektörü, manyetik seperatör, manyetik elek, manyetik bar, manyetik çubuk, çubuk mıknatıs, manyetik plaka, plaka mıknatıs ,manyetik çekmece, neodyum mıknatıs, elektromanyetik, manyetik filtre, manyetik ölçüm, manyetik kalibrasyon, manyetik seperatör, roll seperatör, mıknatıs, demanyetizör, metal dedektör, neodyum mıknatıs, neodimyum mıknatıs, seramik mıknatıs, alniko mıknatıs, alnico mıknatıs, şerit mıknatıs, manyetik makara, mermi tip seperatör, füze tip seperatör, manyetik seperatör, miknatis, elektro manyetik tabla, elektromanyetik filtre, elektro manyetik seperatör, kutu taşıma mıknatısı, manyetik kovan, manyetik keşif, manyetik bakım onarım, manyetik tambur, yarı manyetik seperatör, tambur, seperatör,, makina, servo motor, magnet, plaka, plate, elekro manyetik plate, manyetik süpürge